Jaka jest separacja męża i żony?
On 11 stycznia 2022 by Forum MławaCzy w Twojej rodzinie, wśród znajomych lub w Twoim własnym związku kiedykolwiek padło słowo „separacja”? Szkoda byłoby nie wiedzieć, co to tak w ogóle znaczy, a jest to niezwykle istotne. Mało osób wie, że wniosek, żądanie, czy pozew o separację, może złożyć nawet osoba, która jest winna rozpadowi stanu, zwanego małżeństwem. Jeżeli ciekawi Cię, czym tak właściwie jest separacja i na czym polega, to przeczytaj ten wpis.
Kilka słów o separacji
Kiedy w małżeństwie dwojga osobników dojdzie do całkowitego rozpadu pożycia, zarówno mąż, jak i również żona, mają prawo żądać od sądu, aby ten orzekł wspomnianą separację. Do tego wcale nie jest potrzebna zgoda któregoś z małżonków, zaś sam sąd niekoniecznie może uznać spór za możliwy do zrealizowania. Samo przygotowanie pozwu można zlecić adwokatowi, takiemu jak, np. adwokat Płock. Ten zaś – do sporządzenia dokumentu – będzie potrzebować następujących informacji:
- nazwiska obu zwaśnionych stron,
- numery PESEL,
- bieżące miejsce zamieszkania,
- informacje o wieku, płci i liczbie dzieci – jeżeli para ma takowe,
- stosunki majątkowe,
- zarobki obu stron.
Separacja to swego rodzaju rozdzielenie (od słowa separować, czyli oddzielać, rozdzielać) męża i żony „od stołu i łoża”. Może być to faktyczny lub formalny stan, który nie jest jednoznaczny z zerwaniem związku małżeńskiego. Mówi się, że jest to taki „stan przejściowy”, który pozwala małżonkom podjąć tę konkretną decyzję – co dalej robić, jeżeli chodzi o dalsze wspólne życie.
Zdarzają się sytuacje, w których, w czasie wspomnianej separacji, para daje sobie czas na przemyślenie tych wszystkich ewentualności, które zmusiły ich do dłuższej rozłąki na mocy orzeczenia sądu. Po takim czasie para może do siebie wrócić i zdecydować się na ratowanie związku. Jednak większość pozwów o separację kończy się niestety dalszym postępowaniem, z tym że rozwodowym. Warto przy tym zaznaczyć, że separacja nie jest jednoznaczna z rozstaniem i oznacza uchylenie się od małżeństwa, a nie jego rozwiązanie.
Czym różni się separacja od całkowitego zerwania przysięgi małżeńskiej?
Jak już wcześniej wspomniano, separacja nie oznacza całkowitego zerwania związku, a co za tym idzie, można jeszcze jakoś odratować związek i przywrócić poprzedni stan. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że stan ten, jest orzeczeniem, natomiast rozwód jest równoznaczny z wyrokiem. W przypadku separacji sąd uznaje jedynie zupełny rozpad pożycia, a nie trwały. Trwały rozkład pożycia wiąże się z koniecznością wszczęcia postępowania rozwodowego, który jest nieodwracalny.
Kontaktując się z adwokatem w sprawie sporządzenia pozwu o separację – np. z adwokatem Płock – należy dokładnie opisać swój przypadek. Porada prawna może tutaj bardzo pomóc w całej sprawie, a doświadczony urzędnik jest w stanie obiektywnie podejść do opisywanej sytuacji, wychodząc na korzyść poszkodowanej strony.
Co więcej, stan, jakim jest separacja, nie pozwala na to, aby wiązać się z inną osobą. Nie wspominając już o zakładaniu nowego związku (będąc aktualnie nadaw w starym) i próbach jego zalegalizowania. Poprzednie małżeństwo nadal trwa i jedynym wyjściem z tej sytuacji – aby ułożyć sobie życie na nowo, jest rozwód. Warto tutaj zaznaczyć również to, że taki stan nie jest równoznaczny z powrotem do poprzedniego nazwiska.
Jak widać, separacja nie jest jednoznaczna z całkowitym rozstaniem i wymaga wielu przemyśleń co do dalszego życia w związku. Warto więc korzystać z pomocy adwokata, ponieważ spór może rozstrzygnąć tylko i wyłącznie sąd, więc pomoc prawna jest tutaj niezwykle istotna.
Najnowsze komentarze