Praca stomatologa dziecięcego – dentysta i psycholog w jednym?
On 4 lutego 2022 by Forum MławaWizyta dziecka u dentysty często wiąże się z ogromnym stresem zarówno dla samego maluch, jak i rodziców. Lekarz co prawda nie gryzie, ale dziecko boi się nie jego, a raczej tych wszystkich urządzeń, sprzętów i samego zabiegu. Małe dzieci nie rozumieją, dlaczego muszą chodzić do dentysty, dlatego najczęściej reagują płaczem. Stomatolog dziecięcy to zawód, który wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, to również profesja, która zobowiązuje odpowiedniego podejścia do pacjenta – w tym przypadku dziecka. Czym zajmuje się lekarz uzębienia u dzieci i co można powiedzieć więcej na jego temat?
Co nieco na temat pedodoncji
Stomatolog dziecięcy – inaczej rzecz ujmując pedodonta – zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób jamy ustnej u dzieci. Najmłodsi pacjenci mogą liczyć więc na profesjonalne podejście do przypadku, bez względu na to, jaki by on nie był.
W ofercie pedodonty najczęściej można znaleźć takie usługi, jak:
- leczenie próchnicy,
- obserwacja ząbkowania i jego zaburzeń,
- stała kontrola mleczaków oraz stałych, niedojrzałych zębów,
- diagnostyka wad zgryzu,
- leczenie chorób błony śluzowej.
Rodzice najczęściej udają się do stomatologa dziecięcego, kiedy u ich dziecka pojawi się pierwszy ząb – najprościej mówiąc mleczak.
Wizyta adaptacyjna
Pomimo tego, że z reguły rodzice wybierają pierwszą opcję z mleczakiem, to mają również do wyboru drugą opcję, czyli wizytę adaptacyjną. Nie jest tak, że dentysta dziecięcy przyjmuje do siebie jedynie maluchów z pełnym uzębieniem mlecznym. Wizyta o charakterze edukacyjnym i poznawczym również wchodzi w grę i jest nawet zalecana przez pedodontów.
Zadaniem lekarza jest oswojenie dziecka zarówno z miejscem, jak i czynnościami, przez które będzie musiało przejść. Dziecko z czasem może się jednak męczyć bądź nudzić zaistniałą sytuacją, właśnie dlatego w gabinetach pedodoncji dopuszcza się umieszczanie ekranów multimedialnych bądź odbiorników TV. W ten sposób dziecko może zająć swoją uwagę na ciekawej bajce, a pedodonta może skupić się na pracy i leczeniu młodych mlecznych zębów.
Jaki powinien być idealny pedodonta?
Nikt nie jest doskonały, niemniej jednak można mieć pewne cechy, dzięki którym praca z dziećmi nie będzie niczym „Koszmar z ulicy Wiązów”. To oczywiście tylko porównanie, dobry pedodonta powinien jednak być cierpliwy, spokojny, empatyczny i przede wszystkim dokładny.
Dzieci nierzadko potrafią wyczuwać to, czy ktoś jest dobrym człowiekiem. Lekarz powinien być zatem nie tylko lekarzem od zębów. Powinien być również dobrym psychologiem, który umie uspokoić dziecko. W drugą stronę zaś mali pacjenci powinni czuć się w towarzystwie specjalisty dobrze i ufnie. Bez tego ten zawód nie może istnieć. Kiedy zatem warto udać się do pedodonty?
Kiedy maluch ma problemu z ząbkowaniem, to na pewno. W innym przypadku może to być również wada wymowy, nieprzyjemny oddech, ubytki w zębach, próchnica, zajad bądź afta, czy też wszelkiego rodzaju przebarwienia. Niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem, niewykluczone bowiem, iż mogą wskazywać na rozwój innej choroby, której jednym z objawów mogą być problemy w jamie ustnej.
Wizyta u pedodonty jest krokiem w stronę pięknego i zdrowego uzębienia w przyszłości dziecka.
Najnowsze komentarze