Czemu mój lek kosztuje więcej w jednej aptece, a w innej jest tańszy?
On 10 lutego 2022 by Forum MławaLudzie udają się do aptek w jednym celu, aby kupić lekarstwa. Cena leków może się jednak znacząco różnić od siebie i w jednej aptece ten sam lek może kosztować kilka złotych, a w innej kilkadziesiąt złotych. Różnica ta może być uzależniona nie tylko od tego, czy dany lek podlega refundacji, ale także od tak zwanego, limitu finansowania. Co możemy powiedzieć więcej na ten temat?
Lekarstwa – czym są i jak możemy je podzielić?
Przed rozpoczęciem tematu kosztów związanych z zakupem lekarstw w aptece, warto poruszyć temat samych leków. Jest to bowiem jeden z ciekawszych tematów, o którym mówi się dość często. Czym tak właściwie są lekarstwa? Otóż są to produkty (substancje lub mieszaniny substancji), które mają właściwości lecznicze bądź działają zapobiegawczo w przypadku chorób występujących u ludzi i zwierząt.
Leki dzieli się na poszczególne grupy w klasyfikacji ATC, czyli klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej, która porządkuje leki ze względu na poziom chemiczny, funkcje terapeutyczne, miejsce działania, czy też efekt farmakologiczny.
ATC porządkuje leki w grupach, najprościej rzecz ujmując, alfabetycznie. Głównymi grupami leków są więc leki na:
- przewód pokarmowy i metabolizm (A),
- układ krwiotwórczy i krew (B),
- układ sercowo-naczyniowy (C),
- problemy dermatologiczne (D),
- hormony i układ moczowo-płciowy (G),
- hormony do użytku wewnętrznego (H),
- infekcje (J),
- nowotwory i immunomodulujące (L),
- układ mięśniowo-szkieletowy (M),
- ośrodkowy układ nerwowy (N),
- pasożyty, owady i repelenty (P),
- układ oddechowy (R),
- wzrok i słuch (S),
- różne inne dolegliwości (V).
Leki, w zależności od postaci, czy też formy, można przyjmować drogą wziewną, przez skórę, doustnie doodbytniczo, bądź drogą iniekcyjną, czyli zastrzykami. Jakie czynniki wpływają zatem na cenę poszczególnych leków w aptekach?
Co wpływa na cenę leku?
Na cenę leku wpływa grupa refundacyjna oraz wysokość limitu finansowania. Pacjent pokrywa różnice w cenie detalicznej z własnej kieszeni. Mogłoby się wydawać, iż leki refundowane są dostępne od ręki całkowicie za darmo, w niektórych przypadkach jednak duży wpływ na cenę ma właśnie wysokość limitu finansowania.
Kiedy na przykład w jednej aptece ten sam lek kosztuje trzy złote, a w drugiej dwieście, może to oznaczać, że wysokość limitu finansowania znacząco uległa zmianie. Limity ustala Minister Zdrowia i robi to, co dwa miesiące. Właśnie wtedy ustala on, jakie leki podlegają refundacji i w jakim stopniu. Omawiana jest również kwestia tego, ile dopłaca pacjent za wykupienie leku.
Różnice w cenie lekarstw w różnych aptekach mogą być wysokie, dlatego warto przed zakupem w tej jednej i konkretnej zapoznać się z przedziałem cenowym w kilku aptekach w mieście. Może się bowiem okazać, że w jednym miejscu ten sam lek kosztuje o kilkadziesiąt złotych mniej niż w drugim. Warto również rozważyć apteki internetowe, dzięki którym można z łatwością kupić lek i zamówić go do odbioru do apteki stacjonarnej. Jest to zarówno oszczędność czasu, jak i pieniędzy.
Najnowsze komentarze