Groomer – ile tak naprawdę wiesz o tym zawodzie?
On 13 maja 2022 by Forum MławaPosiadanie własnego zwierzęcia domowego to wielka odpowiedzialność. Wiedzą to szczególnie właściciele psów i kotów wystawowych. Ich pielęgnacja musi przynosić widoczne efekty, które zagwarantują powodzenie, czy nawet zwycięstwo w konkursie. Podobnymi pracami zajmuje się groomer, czyli psi fryzjer. Co można powiedzieć więcej na ten temat?
Fryzjer zwierząt – zobacz jak wygląda praca groomera
Groomer to angielska nazwa pochodząca od „dog grooming”, czyli pielęgnacji psów. Niemniej taki fryzjer zajmuje się również strzyżeniem innych zwierząt domowych. Do jego podstawowych obowiązków należą zabiegi pielęgnacyjne, czyli:
- kąpiele,
- strzyżenie,
- czesanie,
- trymowanie,
- oraz drobne zabiegi higieniczne, takie jak czyszczenie uszu, czy też higiena okolic intymnych u zwierząt.
W swojej pracy groomer często zajmuje się również usuwaniem widocznych pasożytów z sierści czworonogów, takich jak pchły oraz kleszcze – podobne zabiegi wykonuje weterynarz.
Jak wygląda praca groomera?
Na ogół klientami psiego fryzjera są koty i psy, niemniej jednak może on zajmować się również pielęgnacją świnek morskich, królików, czy nawet koni. W swojej pracy wykonuje on szereg czynności związanych z higieną zwierząt, aby doprowadzić je do możliwie najestetyczniejszego wyglądu.
Groomer bierze pod uwagę kilka czynników, aby dobrać najlepszą metodę do danego zwierzęcia. Na podstawie wyglądu, stanu, rasy zwierzęcia, ale także i oczekiwań samego właściciela, specjalista dobiera odpowiednie kosmetyki, technikę oraz zabiegi pielęgnacyjne. Musi działać on w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy efekt z uwzględnieniem dobra zwierzęcia.
Poza strzyżeniem, pielęgnacją, kąpaniem i innymi czynnościami groomer w swojej pracy musi również dbać o czystość stanowiska. Musi je regularnie dezynfekować – zupełnie tak, jak w przypadku fryzjera ludzi. Konieczna jest tutaj również odpowiednia konserwacja przyrządów, narzędzi i przyborów, które każdorazowo mają kontakt z innym zwierzęciem.
Pielęgnacja zwierząt – jakie cechy powinien posiadać Groomer?
Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych groomer zajmuje się również innymi zadaniami. Należą do nich między innymi: przejmowanie zwierzęcia od prawowitego właściciela, pozyskiwanie informacji o stanie zwierzęcia, uzgadnianie formy i rodzaju zabiegów, organizacja środowiska pracy, pilnowanie terminarza wizyt.
Zawód ten mogą wykonywać osoby, które pomyślnie ukończyły kurs groomingu lub zostały przyuczone przez doświadczoną osobę na podobnym stanowisku. Praca ze zwierzętami może być stresująca, dlatego od groomera wymaga się ogromnego zaangażowania w wykonywane obowiązki, cierpliwości i delikatności. Osoba wykonująca ten zawód nie może być również w żaden sposób uczulona na czynniki odzwierzęce – sierść. Praca psiego fryzjera jest często ciężka i obciąża kręgosłup. Od groomera wymaga się zatem również tego, by był on możliwie jak najbardziej sprawny fizycznie.
Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu, można śmiało zastanowić się nad uczestnictwem w odpowiednim kursie. Dzięki swojemu zaangażowaniu oraz wytrwałości groomer może z wielką przyjemnością oddać się swojej pracy i kompleksowo dbać o piękny i zdrowy wygląd swoich klientów.
Najnowsze komentarze