Jak segregować odpady budowlane?
On 12 września 2022 by Forum MławaPlanujesz budowę domu albo remont mieszkania? Oprócz wyboru materiałów budowlanych, stworzenia harmonogramu prac czy zaplanowania aranżacji przestrzeni, zawczasu pomyśl też o tym, co zrobisz z odpadami budowlanymi i poremontowymi. Jak je segregować i gdzie wyrzucić? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Segregacja odpadów budowlanych to obowiązek
Dzięki segregacji odpadów poremontowych i budowlanych możliwe jest poddanie większości z nich utylizacji i ponownemu wykorzystaniu. Dlatego właściwe rozdzielenie śmieci tego typu jest tak ważne. Co istotne, nie wolno ich wrzucać do zwykłych pojemników na odpady komunalne pod groźbą kary. Odpady należy posegregować i wrzucić do specjalnych pojemników lub worków przeznaczonych na konkretne rodzaje śmieci. Im lepiej odpady będą posortowane, tym mniej zapłacisz za ich wywóz.
Warto pamiętać przy tym, że od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o odpadach mówiąca o obowiązku segregacji odpadów budowlanych. Od tego dnia odpady tego rodzaju będą odbierane jedynie w formie segregowanej.
Gruz czysty
Odpady poremontowe i budowlane można podzielić na kilka podstawowych grup. Pierwszą z nich jest gruz czysty. Obejmuje on pokruszone, połamane i rozdrobnione fragmenty materiałów murowanych, takich jak bloczki betonu komórkowego, pustaki czy cegły. Do gruzu zalicza się też wylewki betonowe, tynki, beton czy nieduże fragmenty muru z cegieł, ale bez dodatku innych materiałów, np. przewodów elektrycznych czy rur kanalizacyjnych.
W czystym gruzie nie mogą znaleźć się natomiast płyty gipsowo-kartonowe, chemikalia, oleje, baterie, puszki i wiadra po farbach, styropian, materiały izolacyjne, złom metalowy, szkło, drewno, folia, papa, wełna mineralna czy tworzywa sztuczne.
Gruz zmieszany
Gruz zmieszany to z kolei gruz budowlany z niedużą ilością innych odpadów poremontowych. Obejmuje odpady tynku, dachówki, niedużą ilości ceramiki (kafle piecowe, terakota, glazura), zmieszany gruz betonowy z ceglanym oraz bloczki i pustaki. W zmieszanym gruzie może też znaleźć się maksymalnie 5% innych materiałów, takich jak złom, profile metalowe, butelki PET, mało zabrudzone folie budowlane, tworzywa sztuczne czy opakowania po chemii budowlanej.
Odpady po remoncie i budowie
Podczas prac budowlanych, rozbiórkowych lub remontowych pozostają także inne odpady, których nie można zaliczyć do gruzu czystego ani zmieszanego. Muszą się zatem znaleźć w innych pojemnikach. Do odpadów tego typu należą: szkło płaskie, wiadra po farbach i tynkach, płyty kartonowo-gipsowe, płytki ceramiczne i worki po materiałach budowlanych. Kategoria ta obejmuje ponadto styropian brudny (np. z kawałkami tynku), metalowe profile, drewno, folię, butelki PET i sztuczne tworzywa, narzędzia budowlane i siatkę montażową.
Wywóz odpadów przez profesjonalistów
Planując prace wykończeniowe i budowlane, warto zawczasu zaplanować również odbiór odpadów. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która podstawi odpowiedni kontener dostosowany do typu odpadów, a następnie zorganizuje wywóz gruzu Mińsk Mazowiecki, Zakopane, Łódź – to zaledwie kilka z wielu miast, na których terenie działają profesjonalne firmy świadczące tego rodzaju usługi. Jeśli interesuje Cię szybki i sprawny odbiór gruzu czystego albo wywóz styropianu Wrocław bądź w innej miejscowości, najlepiej skorzystaj z usług serwisu Gruzy.pl. Wystarczy, że określisz swoje zapotrzebowanie, a specjaliści z portalu przedstawią najlepszą ofertę od sprawdzonej firmy, która szybko i sprawnie wykona zlecenie.
Najnowsze komentarze