Zadbaj o swoje piękne włosy – dowiedz się więcej o pracy fryzjera
On 2 maja 2022 by Forum MławaFryzjerstwo to jeden z tych obszarów, które chyba nigdy nie wyjdą z mody. Jest bowiem wśród nas wiele osób, które niemal nie wyobrażają sobie życia bez regularnych wizyt w salonie fryzjerskim. Farbowanie, modelowanie i przycinanie nie należą do najłatwiejszych, niemniej jednak można się ich nauczyć. Niestety nie każdy ma do tego cierpliwość, w związku z tym wiele osób wybiera częste wizyty w salonie fryzjerskim.
Zawód fryzjer – co i jak?
Zawód rzemieślniczy – tak w wielkim skrócie można nazwać zawód fryzjera. Najprościej rzecz ujmując, fryzjer to specjalista od pielęgnacji i stylizacji fryzur. Niemniej do jego obowiązków należy również wykonywanie wachlarza innych, równie zajmujących czynności. Od czego w takim razie zaczyna swój dzień pracy taki specjalista od układania włosów?
Pierwszym i w dodatku obowiązkowym krokiem, bez którego każdy dobry fryzjer nie mógłby się obejść, jest bardzo dokładne przygotowanie stanowiska pracy. Stylista z wielką uwagą przygotowuje wszystkie narzędzia – nożyczki, grzebienie, szczotki, prostownice i inne narzędzia pracy – które później wykorzystuje, aby obsłużyć klientów i klientki. Po zakończonej stylizacji fryzjer musi jeszcze zająć się sprzątaniem stanowiska oraz jego dezynfekcją, by przygotować je na kolejną osobę.
Specjalista w trakcie swojej pracy musi bardzo dokładnie obchodzić się z nożyczkami, by czasem nie wyrządzić komuś (i sobie przy okazji) krzywdy. W tej pracy bardzo ważne jest również panowanie nad harmonogramem wizyt, połączeniami telefonicznymi, a także dostawami. Często do innych jego obowiązków należy również sprzedaż specjalistycznych produktów fryzjerskich.
Styl pracy. Czym zajmuje się na co dzień fryzjer?
Jeżeli chodzi o obowiązki, które należą do codziennych zadań osoby wykonujące zawód fryzjera, to można do nich zaliczyć przede wszystkim: strzyżenie (podstawowa usługa w każdym salonie fryzjerskim), przedłużanie włosów, zagęszczanie owłosienia na głowie, modelowanie fryzur, koloryzacja i dekoloryzacja oraz tworzenie fryzur okolicznościowych.
W salonach fryzjerskich coraz częściej można się również spotkać z wieloma dodatkowymi usługami, jakie świadczą fryzjerzy w związku ze swoją pracą. Do nich można zaliczyć przede wszystkim: liczne zabiegi na skórę głowy, takie jak masaże, czy peelingi, rytuały pielęgnacyjne dla skóry głowy, czy też diagnozy włosa i skóry głowy – te zaś wymagają specjalistycznej wiedzy trychologicznej. Poza tym w studiu fryzur (salonie fryzjerskim) można liczyć również na inne, równie interesujące usługi, np. botoks, czy keratynowe prostowanie włosów.
Jaki powinien być dobry fryzjer? – najbardziej pożądane w tym zawodzie cechy
Zawód fryzjera jest obecnie jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez młode osoby. Niemal w każdym mieście salonów fryzjerskich jest przynajmniej kilka, dlatego jest w czym wybierać. Niemniej zawód ten wymaga od osoby wykonującej go pewnych cech, które w dużym stopniu pomagają w pracy i ułatwiają wykonywanie obowiązków służbowych.
Podstawową cechą, bez której nie może obejść się żaden szanujący się fryzjer, jest wysoka kultura osobista. Innymi, równie istotnymi cechami, są otwartość oraz komunikatywność. Dobry fryzjer nie może obejść się również bez kreatywności i znajomości najnowszych trendów mody wśród fryzów.
Najnowsze komentarze